Szanowni Państwo,


Córa wszystkich muz, muzyka klasyczna, nie należy do najłatwiejszych, ale z pewnością jest jedną z najpiękniejszych i najgłębszych w swojej treści. Polkowicki Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej to święto, które pozwala się o tym przekonać. Rokrocznie w zabytkowych wnętrzach kościoła pw. św. Michała Archanioła spotykają się melomani z całego regionu, aby wysłuchać koncertów w wykonaniu mistrzów organowej klawiatury oraz światowej sławy instrumentalistów.
Tej jesieni mam przyjemność zaprosić Państwa na 12. już odsłonę "Errantia Musica". Liczę, że przygotowany przez nas repertuar przypadnie Państwu do gustu. Dołożyliśmy bowiem wielu starań, aby zaproszeni przez nas artyści prezentowali dzieła kompozytorów z różnych epok i różnych stron świata.
Festiwal rozpocznie wirtuoz, organista Królewskiej Katedry na Wawelu oraz dyrektor międzynarodowych festiwali - Witold Zalewski. Usłyszymy zespół The TreeX, czyli znakomite trio z Wiednia, które zaskakuje nietuzinkowymi aranżacjami na dwoje skrzypiec i fortepian. Będziemy również świadkami swoistego muzycznego spektaklu w wykonaniu fenomenalnych akordeonistów z grupy Motion Trio.
Sobotnie koncerty to uczta muzyczna w wykonaniu utalentowanego organisty Andrzeja Szadejki oraz wybitnego pianisty Michała Białka. Duet Space Violin, za sprawą dwóch pięknych kobiet, po raz pierwszy w kościele zaprezentuje dźwięki elektronicznych skrzypiec. Grupa Vołosi, to energetyczny kwintet smyczkowy, który stał się objawieniem sceny world music ostatnich lat.
Na zakończenie 12. edycji Festiwalu przygotowaliśmy trzy wspaniałe koncerty. Bogusław Raba oraz Agnieszka Drożdżewska wykonają program "Sacrum w muzyce filmowej" poświęcony pamięci Wojciecha Kilara. Fantastyczny kwintet wiolonczelowy Cellostrada zaprezentuje dzieła najwybitniejszych kompozytorów muzyki filmowej, a także melodie charakterystyczne dla bałkańskiego folku. Natomiast Patrycja Piekutowska, jedna z najbardziej znanych i charyzmatycznych skrzypaczek polskich, która przybędzie do Polkowic aż z Bukaresztu, przedstawi swój autorski projekt "Od Bacha do Pendereckiego".
Muzyka poważna niesie ze sobą ogromne pokłady szlachetnych odczuć, a podawana w iście wirtuozowskim wykonaniu przybliża nas do sacrum.

Serdecznie Państwa zapraszam na festiwalowe koncerty.

Andrzej Wierdak
Dyrektor Polkowickiego Centrum Animacji

Filmowa zapowiedź festiwalu

 

 

Szanowni Państwo,
przed Nami 11. edycja Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej "Errantia Musica". To wielkie święto muzyki klasycznej na stałe zagościło w Polkowicach i cieszy się dużym zainteresowaniem, o czym świadczy wypełniony po brzegi kościół p.w. św. Michała Archanioła. Z tym większą radością, zapraszam Państwa na kolejną odsłonę koncertów organowych i kameralnych.
Jak zawsze, dołożyliśmy wiele starań, aby program Festiwalu był atrakcyjny i różnorodny. Podczas tegorocznej edycji wystąpią przed Państwem wybitni muzycy polscy i zagraniczni, wśród których można wymienić : duet akordeonistów - Alenę Budzinakovą ze Słowacji i Grzegorza Palusa, Hannę Dys – organistkę, która wraz z oboistką Martą Różańską-Nowakowską zaprezentuje nie tylko utwory Jana Sebastiana Bacha czy Fryderyka Chopina, ale także muzykę filmową Wojciecha Kilara i Ennio Maricone. Zagra dla Nas gdański mistrz organowy Bogusław Grabowski, który wystąpi w duecie z Maciejem Sikałą, światowej sławy saksofonistą.
Ogromnie cieszy mnie, że podczas tegorocznego Festiwalu wystąpi "nasz" chór Cantabille z Gimnazjum Nr 1 im. Jana Pawła II w Polkowicach, który wciąż zdobywa kolejne nagrody i wyróżnienia.
Ponadto, po raz pierwszy, w zabytkowej świątyni zabrzmią koncerty fortepianowe. Utwory polskich klasyków zaprezentują Michał Białk oraz Marcin Głuch. Wysłuchamy również kameralnego koncertu na bandoneon i fortepian w wykonaniu wybitnych instrumentalistów - Wiesława Prządki i Rafała Karasiewicza.
Na zakończenie Festiwalu wystąpi Chór MISTIC, który zaskakuje swym nowatorstwem, wykonując współczesną muzykę popularną w stylu chorału gregoriańskiego.
Dziękuję serdecznie ks. dziekanowi Jarosławowi Święcickiemu za pomoc w organizacji Festiwalu i duchowe wsparcie.
Tadeusz Kortabiński napisał: "Muzyka to sztuka cieszenia się i smucenia bez powodu". Mam nadzieję, że 11. Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej dostarczy Państwu wielu wzruszeń i ekscytacji.

  Serdecznie zapraszam!
Andrzej Wierdak
Dyrektor Polkowickiego Centrum Animacji