JAN KANTY PAWLUŚKIEWICZ

Wybitny kompozytor muzyki teatralnej, filmowej i rozrywkowej. Przez fascynację rysunkiem rozpoczął studia na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej, co miało dać mu również naukę praktycznego urządzania przestrzeni. Był jednym z twórców kabaretu studenckiego – Anawa.

Od 1967 roku młody twórca rozwijał swoją karierę artystyczną. Był związany z Piwnicą pod Baranami. Współpracował z wieloma artystami, m.in. z Markiem Grechutą czy Grzegorzem Turnauem, z którym koncertuje do dziś. Jest autorem wielu ścieżek dźwiękowych polskich filmów, m.in. „Gorączki” Agnieszki Holland. To laureat wielu nagród i festiwali. W 2013 r. otrzymał na 38. Festiwalu Filmowym w Gdyni nagrodę za najlepszą muzykę, skomponowaną do filmu „Papusza”. Był trzykrotnie nominowany do Fryderyka w kategoriach: Muzyka Poważna i Kompozytor Roku. Poza muzyką filmową, interesowały go także większe formy muzyczne, czego odzwierciedleniem jest oratorium „Nieszpory Ludźmierskie”.

Poszukiwanie ciągłych nowości nie ograniczało się tylko do muzyki. Jan Kanty Pawluśkiewicz to człowiek o wielu pasjach. Kolejną jest malarstwo. Został prekursorem techniki, która zyskała miano żel-artu. Duże plamy rozlanego tuszu są tłem dla rysunków precyzyjnie wykonywanych długopisami żelowymi. Przeciętnie na jeden centymetr kwadratowy przypada 350-400 kropek. To właśnie tą techniką Jan Kanty Pawluśkiewicz tworzy plakaty, które już od 7. lat promują nasz festiwal. Dumą napawa polkowiczan również fakt, że artysta ten jest twórcą Hejnału Polkowic, który codziennie rozbrzmiewa z ratuszowej wieży. Za zasługi na rzecz miasta i gminy otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Polkowic.