ROMAN PERUCKI

Polski organista, działacz kultury, profesor zwyczajny. Ukończył gdańską Akademię Muzyczną im. S. Moniuszki w klasie organów prof. L. Batora w 1986r. Uczestniczył w mistrzowskich kursach organowych w kraju i za granicą. Od roku 1997 jest profesorem gdańskiej Akademii Muzycznej oraz w Zespole Szkół Muzycznych w Gdańsku.

To Dyrektor Naczelny Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. F. Chopina w Gdańsku. Z jego inicjatywy powstało Gdańskie Centrum Muzyczno-Kongresowe, siedziba filharmonii. Jest prezesem Pomorskiego Stowarzyszenia „Musica Sacra”, z którym organizuje m.in.: Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Katedrze Oliwskiej (jeden z najsłynniejszych w świecie), Międzynarodowy Konkurs Organowy im. J.P. Sweelincka w Gdańsku, cykl koncertów „Bliżej Bacha” oraz festiwale organowe w kościołach Pomorza Gdańskiego. Perucki prowadzi kursy mistrzowskie w Niemczech, Francji, Portugalii, Rosji, Meksyku oraz wykłady w uczelniach i szkołach muzycznych na terenie całej Polski. Jest jurorem wielu międzynarodowych konkursów organowych (Włochy, Francja, Czechy, Rosja, Polska). To pierwszy organista Archikatedry Oliwskiej, a od 1999r. także prezes Stowarzyszenia Miłośników Archikatedry Oliwskiej.

W swoim dorobku R. Perucki ma już ponad 2500 recitali. Koncertował w najsłynniejszych katedrach i salach koncertowych świata, m.in. w Notre Dame (Paryż), Mariinsky Theater (St. Petersburg), czy The UANL Symphony Orchestra w Monterrey (Meksyk). Występuje w Polsce, w niemal wszystkich państwach Europy, w Rosji, Japonii, Chinach, Australii, Meksyku i USA. Dużą część koncertów wykonuje wspólnie ze swoją małżonką, skrzypaczką Marią Perucką.

Dokonał licznych nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji. Jego płytę „Messe pour les paroisses” Fr. Couperina Bohdan Pociej uznał w „Ruchu Muzycznym” za najlepsze nagranie roku 1991, a II płyta Oliwska nominowana była do nagrody Fryderyka. W jego dorobku znajduje się platynowa płyta, wydana w 1998r. Posiada liczne odznaczenia i nagrody, w tym najwyższe odznaczenia papieskie: Pro Eclessiae et Pontifice, przyznane przez Ojca Świętego Jana Pawła II oraz Order św. Sylwestra nadany przez Papieża Benedykta XVI. W roku 2005r. uzyskał złotą odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej.

Program: J.S. Bach (1685-1750) - Passacaglia c- moll BWV 582 | Daniel Magnus Gronau (~1700-1747) - Variations (Komm Gott Schöpffer, Heiliger Geist) | Antonio Vivaldi (1678-1741) - La Stravaganza, op. 4 Allegro, Grave, Allegro | Mieczysław Surzyński (1866-1924) - Wariacje nt. „Kto się w opiekę” | Max Reger (1873-1916) - Melodia op. 59 | Julien Bret (*1974) - Hevelius.