MICHAŁ ZYGMUNT

Gitarzysta i kompozytor zafascynowany odkrywaniem dawnych światów, autor muzyki filmowej i ilustracyjnej, twórca słuchowisk. Zbiera pojedyncze dźwięki i wykorzystuje je w muzyce równorzędnie obok gitar i innych instrumentów. Chętnie sampluje z archiwalnych nagrań i przy ich pomocy ożywia duchy z przeszłości. Ciekawą cechą jego twórczości jest eklektyczne połączenie najlepszych cech różnych gatunków muzyki, „wsiowych” i światowych, awangardy z tradycją. 

Jest autorem 6 płyt, które nagrał zarówno solo, jak i we współpracy ze znakomitymi muzykami w najlepszych studiach nagrań. Doceniony przez słuchaczy w Polsce i za granicą. Współpracował z takimi znakomitościami jak: Jan Bang, Erik Honoré, Nils Petter Molvær, Roli Mosimann, Arve Henriksen. Jest współautorem Festiwalu Punkt Eklektik Session, który połączył dwa innowacyjne, europejskie festiwale i  wpisał się w ogólnopolski kalendarz wydarzeń muzycznych. To pomysłodawca serii Odra Guitars - instrumentów zbudowanych wyłącznie z drzew rosnących nad Odrą. Jest laureatem nagrody Emocje 2015 Radia Wrocław Kultura w kategorii Muzyka – został doceniony za muzyczną indywidualność, odkrywanie innych wymiarów muzyki.

„Muzyki” to autorskie przedsięwzięcie artysty, który szukając swoich korzeni dotarł do tradycyjnych melodii, starych form i rytmów. Ekspresyjne kompozycje, zbudowane na ludowych harmoniach, bezkompromisowo i odważnie ukazują piękno rodzimej muzyki ludowej. Muzyki to płyta podszyta mocą sprzedanej na rozstaju dróg duszy, zanosząca się śmiechem, tęsknotą, płaczem, magią przemiany dnia z nocą. To dźwięki wydobyte z tła archiwalnych fotografii, gdzie ludowe tańce przeplatają się z lamentem i śpiewem minionej bezpowrotnie epoki.